Wymiana pękniętej płytki ceramicznej

Pęknięta płytka ceramiczna to przykra usterka, która psuje cały efekt w danym wnętrzu. Jeśli jest ich nawet więcej, mogą skutecznie zepsuć nastrój właściciela domu. Co w takim wypadku robić? Na szczęście nie ma potrzeby wymiany całej podłogi. Nawet pojedynczą płytkę można wymienić, poświęcając temu trochę czasu. Konieczna będzie płytka identycznego typu, jak te położone już w danym pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli podczas budowy czy remontu zawsze zostawimy sobie mały zapas płytek właśnie na taki wypadek, dzięki czemu potem nie będziemy mieli trudności ze zdobyciem jednego lub zaledwie kilku egzemplarzy. Musimy posiadać także fugę odpowiedniej barwy, dzięki czemu wyremontowanego miejsca nie będzie można rozróżnić od nienaruszonej części podłogi. Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie uszkodzonej płytki. Należy nożem pozbyć się fugi wokół płytki, a potem rozbić płytkę na małe kawałki młotkiem. Ponieważ płytka będzie się trzymała na kleju, należy pozbyć się jej resztek za pomocą młotka i przebijaka. Cały stary klej powinien zostać usunięty. Miejsce pod nową płytkę musi zostać bardzo starannie oczyszczone i zagruntowane. Z wklejeniem nowej płytki należy odczekać pełną dobę. Klej należy rozprowadzić równomiernie na podłożu oraz na spodzie płytki, pamiętając, że jego ilość musi być odpowiednia, by dopasować płytkę do poziomu podłogi. Później można rozpocząć fugowanie, pamiętając o zebraniu nadmiaru fugi, co wyrówna całość.

Dodaj komentarz