Rekompensowanie niedoświetlenia kolorami ścian

Dekoracja ścian może bardzo wiele zmienić we wnętrzu. Stanowi bazę dekoracji i może zupełnie zmienić charakter danego pomieszczenia. Może jednak również poprawić mankamenty pokoju, co warto wykorzystać, jeśli mamy jakieś zastrzeżenia co do cech danego wnętrza. Pokój zbyt ciasny, zbyt niski czy zbyt mało oświetlony można nieco poprawić za pomocą kolorów. Światło ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza. Jego niedobór może spowodować ponury wygląd pomieszczenia. O ile w niektórych pokojach nieduża ilość światła jest pożądana, np. w sypialniach, o tyle we wszystkich pokojach dziennych światła powinno być sporo. Czasem jednak pokoje są niedoświetlone ze względu na złe położenie względem słońca, zacienioną okolicę lub zbyt małą liczbę okien. Nie na wszystkie te przyczyny możemy wpłynąć, należy więc w jakiś sposób zrekompensować takie braki. Podstawą jest oczywiście odpowiednio rozmieszczone oświetlenie sztuczne, które pomoże nam doświetlić pomieszczenie, jednak można również zastanowić się, w jaki sposób pomóc takiemu wnętrzu za pomocą odpowiedniej dekoracji ścian. W pomieszczeniu, do którego dochodzi mało światła, ściany powinny być jasne. Jak najbardziej dopuszczalna jest biel, ponieważ odbija ona światło, co nieco rozświetli pokój. Jeżeli w danym pomieszczeniu zacieniona jest jedna lub dwie ściany, co zdarza się np. na poddaszu, możemy zrekompensować jej niedoświetlenie nieco jaśniejszym odcieniem farby, niż mają ściany oświetlone prawidłowo.

Dodaj komentarz