Pozwolenie na budowę domu

Pozwolenie na budowę domu ma ogromne znaczenie dla rozpoczęcia prac budowlanych. Jest to dokument na którym widnieje spis wszystkich pomiarów wykonanych przez inspektora nadzoru budowlanego. Sprawdza on teren na którym powstanie dom, ewentualne możliwości instalacyjne, a także ogólne bezpieczeństwo przyszłego mieszkania w tym miejscu. Jeśli całość podlega prawnym kwestiom w granicach wykazanych ustawowo, wtedy opinia ostateczna jest pozytywna. Oznacza to tyle że firma budowlana może wejść na budowę i zacząć stawiać fundamenty. Jednak nie zawsze jest tak szybko, ponieważ działki budowlane mają różne przeznaczenia. To właśnie sprawia że wiele osób czeka na samo pozwolenie nawet kilka miesięcy. Opóźnia to roboty a przede wszystkim nie daje firmom budowlanym ciągłości zleceń. Pozwolenia na budowę otrzymuje się dopiero po złożeniu wniosku przez klienta, dlatego o wiele spraw w tym temacie trzeba zadbać samodzielnie. Może się też zdarzyć że ludzie będą musieli zapłacić za niektóre formalności. Ostatnie czasy jednak pokazują że idą zmiany i nawet w tak trudnej sprawie są większe ułatwienia. Przede wszystkim skrócił się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę i formalności jest mniej. Nie oznacza to sprawdzania na takim samym etapie jak dotychczas ponieważ kiedy coś się stanie, na przykład dom się zawali, to odpowiada za to inspektor budowlany. Pozwolenie na budowę domu ma wiele wad ale daje również mnóstwo korzyści.

Dodaj komentarz