Odpowiednie umiejscowienie kominka

Kominek w domu to obecnie bardzo pożądany element. Rzadko zdarza się, by był on jedynym źródłem ogrzewania w domu – najczęściej tylko wspomaga ogrzewanie lub pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną i zapala się go jedynie od czasu do czasu. Przy wyborze miejsca na kominek musimy w pierwszej kolejności dobrze przemyśleć, jaką funkcję będzie on spełniał w naszym domu. Jeśli ma ogrzewać wszystkie pomieszczenia, niezbędny będzie odpowiedni, bezpieczny system grzewczy, który rozprowadzi ciepło po całym domu. W takim wypadku miejsce wybrane na kominek będzie miało przede wszystkim charakter praktyczny – powinien on być tak umieszczony, by można było od niego wygodnie odprowadzić rury grzewcze. Jeśli kominek ma ogrzewać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje, nie możemy również zapominać, że musi on być połączony z kominem. Warto więc planować miejsce kominka już na poziomie projektu domu. Kominek – ozdoba może zostać umieszczony już nieco swobodniej, tam, gdzie wymaga tego wystrój w pokoju. Jeśli kominek ma głównie grzać w domu, warto do niego dostosować resztę wystroju. Często umieszcza się go w salonie – można więc przed nim ustawić fotele i stolik kawowy, co stworzy przytulny kącik do odpoczynku lub przyjmowania gości. Pamiętajmy, by w pobliżu kominka nie umieszczać telewizora – tak duże źródło ciepła, jakim jest kominek, może go poważnie uszkodzić, a odbijające się w ekranie płomienie będą przeszkadzać przy oglądaniu telewizji.

Dodaj komentarz