Na czym nie należy oszczędzać przy budowie domu

Decydując się na tak poważna inwestycje jak budowa swojego domu jednorodzinnego, może być to alternatywą dla kupna mieszkania w budynku wielorodzinnym, powinniśmy od razu zrobić sobie wyliczenie całości kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, aby nasza inwestycja została zrealizowana od początku do końca. Powinniśmy wiedzieć, że budowa domu to nie tylko koszt robocizny i materiałów budowlanych użytych do tego celu, chociaż są to faktycznie największe składniki kosztów, a przy obecnych obniżkach cen materiałów budowlanych na naszym rynku – największym składnikiem kosztów budowy domu jednorodzinnego jest koszt robocizny. Na koszty całkowite inwestycji złożą się też – zakup działki pod budowę domu, opłaty za wykonanie przyłączeń poszczególnych mediów do naszej działki, koszt zagospodarowania posesji, jeśli oczywiście od razu zechcemy zamieszkać w domu ogrodzonym i w ładnym otoczeniu. Jeśli w wyniku wyliczenia zabraknie nam nieco funduszy, należy zastanowić się, na czym będziemy mogli oszczędzić nieco, a na czym nie – w tej drugiej kategorii powinniśmy umieścić takie pozycje jak wykonanie fundamentów, solidność konstrukcji zarówno ścian nośnych, jak i dachu, a także odpowiednio dobre Docieplenie ścian zewnętrznych, nie mówiąc już o tym, że okna do naszego domu powinniśmy wybrać takie, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła, bowiem nawet przy ocieplonych ścianach przez marnej jakości okna będzie uciekało dużo ciepła.

Dodaj komentarz