Montujemy parapety: zewnętrzny i wewnętrzny

Parapety są nie tylko dekoracją okien naszego domu, ale także pełnią rolę praktyczną. Przede wszystkim pomagają w izolacji pomieszczeń i przyczyniają się do trwałości okien. Nie powinniśmy zatem zapominać o nich podczas budowanie domu, czy wykańczania mieszkania. Zewnętrzne parapety powinny być dokładnie zamontowane. Jeśli tego sumiennie nie zrobimy, dojdzie do powstania szczeliny, gdzie może się zbierać wilgoć, co sprzyja rozwijaniu się grzybów, pleśni i bakterii. Istnieje kilka uniwersalnych rad, sprawdzających się przy prawidłowym montażu zewnętrznych parapetów. Przede wszystkim, powinien on wystawać na odległość 20- 40mm., a montuje się go do ościeżnicy okna. Kołnierze parapetów, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane montuje się pod progiem ościeżnicy. Parapety z blachy i aluminium, mogą jednak być bardzo hałaśliwe podczas opadów deszczu, czy gradu, dlatego jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, postarajmy się by były jak najlepiej zamontowane i w miarę możliwości wygłuszone. Parapety wewnętrzne są o wiele łatwiejsze do montażu. Najpierw dobierzmy dobrze jego długość (parapet powinien być nieco dłuższy, niż bok okna), a następnie przymocujmy za pomocą specjalnego kleju, lub cementu. Taki parapet trzeba jeszcze uszczelnić, by w szczeliny nie przedostawała się woda, powodująca poważne uszkodzenia. Materiał, którym będziemy uszczelniać nasz parapet, powinien mieć niski wskaźnik przewodności cieplnej, dzięki czemu ciepło nie będzie się szybko przedostawało na zewnątrz. Jeśli dobierzemy odpowiedni kolor i materiał, to z pewnością taki parapet będzie dobrze komponował się z wystrojem pomieszczenia i służył nam przez długie lata.

Dodaj komentarz