Kosztorys budowanego domu

Budowany dom jest efektem przede wszystkim ciężkiej budowlanej pracy. Aby można było go zbudować potrzebne są pieniądze. Ich ilość zależna jest głównie od rodzaju projektu architektonicznego. Im bardziej rozbudowany tym i sumy będą wyższe, poza tym jakość materiałów również ma znaczenie. Cały kosztorys wykonuje się, zanim podejmie się jakiekolwiek działania budowlane. Trzeba na początku wiedzieć co i ile będzie kosztowało aby się do tego przygotować. Jak wiadomo za wszystko płaci osoba która chce mieć dom, dlatego musi wiedzieć co to za koszty. Pierwszy kosztorys uzyskuje się już u architekta, jednak jest on bardzo ogólny. Sporządza się go na potrzeby projektu domu aby wskazać poziom zapotrzebowania na wszelkie materiały wykończeniowe i podstawowe. Dopiero kosztorys wykonany sumiennie i solidnie przez firmę budowlaną pokazuje całościowy cennik budowy. Od podstaw widać co jest najdroższe, a także jakie ewentualne dodatki będą niezbędne. Widać wyraźnie iż kosztowna jest działka budowlana, przyłączenia instalacyjne, postawienie surowego domu czy też prace wykończeniowe. Do tego należy doliczyć ewentualne formalności, poprawki budowlane, zakup materiałów na budowę a także wszelkie usługi jakie będą potrzebne. Kosztorys może się zmienić na każdym etapie budowy domu a zależeć to będzie od wielu czynników. Jednak średnio na budowę domu trzeba wydać od dwustu do trzystu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz