Jak szybko ocieplić dom jednorodzinny

Jak podają specjaliści budowlani, zwłaszcza ci związani tematycznie z zagadnieniem termoenergetyczności budynków, w naszym kraju im starsze są budynki, tym są one mniej energooszczędne – przykładem może być wyliczenie pokazujące, że budynki jednorodzinne z lat sześć dziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, nie mówiąc już o tych przedwojennych, posiadają średnio o 250-300 procent większy współczynnik zatrzymywania ciepła w stosunku do obecnie realizowanych standardowych domów jednorodzinnych. Takie wyliczenie skłania najpierw do refleksji, a następnie do działania, a więc wykonania prac termomodernizacyjnych posiadanego budynku jednorodzinnego, jeśli oczywiście dotychczas nie udało się to zrobić. Jeżeli będziemy zamierzali ocieplić ściany zewnętrzne budynku, wówczas jest to pewna ingerencja w bryłę budynku, a więc niezbędne będzie powiadomienie miejscowego urzędu czy to miasta, czy gminy o takim zamiarze – następnie musimy odczekać 30 dni, bowiem urząd ma tyle czasu na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli natomiast tylko zamierzamy ocieplić poddasze od wewnątrz, nie musimy powiadamiać o tym urzędu gminy, chyba że przez to zmienimy powierzchnię użytkową danej kondygnacji na powierzchnie mieszkalną. Jeśli chodzi o materiał, jaki będziemy stosowali do ocieplenia ścian zewnętrznych, najczęściej wykonuje się to przy pomocy styropianu przeznaczonego do stosowania na zewnątrz budynku.

Dodaj komentarz