Dobieranie kolorów do wnętrza

Odpowiednie kolory to podstawa dekoracji każdego wnętrza. Nadają mu one odpowiedniego charakteru i świadczą o guście właścicieli domu. By odpowiednio dobrać kolory do każdego wnętrza, należy pamiętać o zasadach, które zapobiegną złemu wrażeniu źle dobranych barw. Przede wszystkim, barwy należy odpowiednio ze sobą łączyć. Nie ma niczego złego w wykorzystywaniu w jednym pomieszczeniu kilku kolorów, muszą one jednak do siebie pasować i być zastosowane w odpowiednich proporcjach. Warto stworzyć sobie bazę kolorów, które wykorzystamy w domu, niech będzie to na przykład maksymalnie pięć barw. W każdym pomieszczeniu możemy wykorzystać większość z nich, niech jednak tylko jeden będzie dominujący. Jak dobrać do siebie pasujące barwy? Najbezpieczniejszą opcją będzie dopasowanie do siebie barw z kategorii zimnych lub ciepłych. W większości najlepiej, jeśli będą do kolory neutralne, lub jeden kolor neutralny, który będzie bazą pod kilka naszych ulubionych, bardziej wyrazistych kolorów. Powiedzmy, że takim kolorem będzie w naszym domu szarość – możemy do niej dopasowywać dodatki niebieskie, zielone i bordowe, a wszystko będzie się świetnie komponowało. Oczywiście nie każdy kolor będzie wyglądał dobrze w każdym wnętrzu. Przykładowo połączenie różowego z beżowym sprawdzi się lepiej w pokoju dziecka, niż w salonie. W dodatku jeśli mamy nieduże pomieszczenia, nie powinny się w nich znajdować kolory zbyt ciemne, które optycznie jeszcze zmniejszą pokoje.

Dodaj komentarz