Czym jest styl fusion?

Główną cechą charakterystyczną stylu fusion jest 'estetyczne zamieszanie’. Oznacza to zabawę różnymi fakturami, kolorami, kształtami i dowolne zestawienia przedmiotów. Jest on przeciwnością i opozycją dla prostych, minimalistycznych form. Wprowadzenie takiego stylu do mieszkania sprawia, że wnętrze staje się unikalnym pomieszczeniem o indywidualnym charakterze. Łamie on stereotypowe połączenia materiałów zestawiając ze sobą wysublimowaną elegancję i tanie tworzywa sztuczne. Na miano prekursora kierunku zasłużył Philip Starc- autor projektu krzesła o nazwie Louis Ghost. Wyglądem przypomina ono fotel Ludwika XVI z tą różnicą, że jest ono wykonane z plastiku. Innymi przykładami obrazującymi ideę fushion mogą być wykonane z tworzyw sztucznych żyrandole, które sprawiają wrażenie bardzo eleganckich, minimalistyczne meble w salonie skomponowane z wzorzystą tapetą na ścianach, czy mające orientalny charakter dywan w pomieszczeniu typu 'glamour’. Wizytówką stylu fusion są jaskrawe, żywe barwy, zaskakujące wzory i dodatki wpasowane we wnętrze o zupełnie innych charakterze. Fusion chętnie czerpie inspiracje także z kolorowych akcentów folklorystycznego, czy ludowego stylu. Takie elementy 'z innej planety’ mają wprawiać w zadziwienie, osłupienie i zaskakiwać każdego, kto wejdzie do takiego pomieszczenia. Niekonwencjonalne połączenia materiałów wymagają jednak wyczucia estetyki i pomysłu, zbyt dużo różnych rozwiązań w jednym pokoju, może doprowadzić do kiczu.

Dodaj komentarz