Awangarda w mieszkaniu

Awangarda zrodziła się na początku dwudziestego wieku. Jej głównym celem było odrzucenie dotychczasowych nurtów sztuki inspirowanych różnymi kulturami, oraz wcześniejszymi epokami i stworzenie czegoś zupełnie nowego. W czasie jej rozwoju powstały takie nurty jak surrealizm, dadaizm, kubizm, ekspresjonizm, futuryzm czy konstruktywizm, gdzie żaden z nich nie opiera się na surowo przyjętych wytycznych. Awangardowe rozwiązania w mieszkaniu wybierają najczęściej ludzie młodzi, kreatywni posiadający artystyczne zmysł. Awangardowe formy opanowują zarówno meble oraz dodatki, jak i wzory na ścianach, sufitach, czy podłogach. Głównym zadaniem awangardowego stylu jest prowokacja, poprzez połączenie różnego rodzaju akcentów, kształtów i materiałów, a przedmioty codziennego użytku powinny być zaaranżowane w niebanalny sposób. Przykładem mogą być czarne tunele w białej ścianie, które stanowią jednocześnie schowki na drobiazgi, lekko przekrzywiony obraz, czy namalowany tak, jakby sprawiał wrażenie 'wychodzącego’ ze ściany. Łazienkowe lustro w salonie i wanna o dziwnym kształcie w łazience. Twarde, eleganckie ławki z tworzywa sztucznego zastępujące miękkie fotele w pokoju dziennym i niekonwencjonalna rama okna w sypialni. Zaczerpnijmy inspiracje z katalogowych wnętrz, dzieł sztuki, czy stwórzmy własne, abstrakcyjne projekty, a nasze mieszkanie z pewnością utkwi w pamięci i zaskoczy odwiedzających.

Dodaj komentarz