Aranżacja sypialni na poddaszu

Poddasze często jest powierzchnią przeznaczoną na pokoje sypialniane. Jest ono bowiem zaciszne, oddalone od bardziej „hałaśliwych” części domu, jak kuchnia czy salon. Może też dawać większą prywatność od pokojów umieszczonych na zwykłym poziomie, ponieważ znajduje się wyżej i zamiast zwykłych okien ma okna dachowe, umieszczone w skosie dachu. Poddasze jest przestrzenią niestandardową, dlatego wymaga nieco innego wystroju, niż pokoje umieszczone na zwykłych poziomach. Na początku, przy projekcie sypialni na poddaszu należy uwzględnić jej położenie względem słońca, ponieważ najlepiej będzie, jeśli okna będą wychodziły na wschód. Dzięki temu słońce będzie obecne w sypialni rano, ale później nie będzie już przegrzewało sypialni, co jest ważne tuż pod dachem. Warto zamontować również w oknach rolety, które zapobiegną właśnie takiemu efektowi. Okien powinno być na tyle dużo, by sypialnię można było łatwo wywietrzyć. Jeśli chodzi o dekorację wnętrza, nie powinno ono raczej być za ciemne. Ściany we wszelkich jasnych odcieniach dobrze odbiją światło, rozświetlając odpowiednio pomieszczenie i zapobiegając gromadzeniu się cieni w kątach, co często dzieje się przez skos sufitu. Wystrój jest raczej dowolny, jednak ze względu na ograniczone miejsce wynikające ze specyficznego układu poddasza lepiej zdecydować się na mniejszą ilość dekoracji. Meble nie powinny być również zbyt wysokie, ponieważ może to przytłoczyć wnętrze.

Dodaj komentarz